Mis on traditsiooniline ehk fiat-valuuta?
Traditsiooniline valuuta on tsentraliseeritud rahavorm. Seda haldab tunnustatud valitsusasutus, näiteks USA Föderaalreserv. 1971. aastal lõpetas USA valitsus USA dollari konverteerimise kullaks.
Kõik peamised rahvusvahelised valuutad järgisid seda eeskuju ja muutusid fiat-valuutaks. Põhimõtteliselt tagavad riigi valitsus ja keskpank valuuta väärtuse.
Keskpangad
Keskpankadel on riigi rahasüsteemis oluline roll fiatraha emiteerimisel ja haldamisel. Nende ülesannete hulka kuuluvad:
- Raha emiteerimine: keskpangad on tavaliselt ainus institutsioon, kes vastutab füüsilise raha, näiteks pangatähtede ja müntide emiteerimise eest. Nad tagavad nende ringluses olevate pangatähtede ja müntide kvaliteedi, turvalisuse ja koguse.
- Rahapoliitika: keskpankadel on õigus sõnastada ja rakendada rahapoliitikat. Nad kasutavad mitmesuguseid vahendeid, et mõjutada rahapakkumist, intressimäärasid ja majanduse finantsstabiilsust. Rahapoliitika üks peamisi eesmärke on inflatsiooni ohjeldamine ja hinnastabiilsuse säilitamine.
- Viimane laenuandja: keskpangad täidavad kriisi ajal viimase abinõuna laenuandja rolli. Kui kommertspangad seisavad silmitsi likviidsusprobleemidega ega suuda oma lühiajalisi kohustusi täita, annavad keskpangad neile laenu või likviidsustoetust, et vältida süsteemset pangakrahhi.
- Panganduse järelevalve ja reguleerimine: keskpangad teostavad sageli järelevalvet ja reguleerivad pangandussektorit oma jurisdiktsioonis. Nad kehtestavad eeskirjad ja määrused, et tagada pankade ohutus ja usaldusväärsus, kaitsta hoiustajaid ja säilitada finantssüsteemi stabiilsus.
- Valuutahaldus: Keskpangad haldavad riigi välisvaluutareserve. Neid reserve kasutatakse vahetuskursside stabiliseerimiseks, valuutaturgudel sekkumiseks ning riigi rahvusvahelise kaubanduse ja finantstehingute toetamiseks.
- Intressimäärade kontroll: keskpankadel on õigus kehtestada baasintressimäärasid, näiteks föderaalfondi intressimäär Ameerika Ühendriikides. Nende intressimäärade muutused võivad mõjutada üksikisikute, ettevõtete ja finantseerimisasutuste laenukulusid, mõjutades seeläbi majandustegevust ja inflatsiooni.
- Avaturuoperatsioonid: keskpangad viivad läbi avaturuoperatsioone, mis hõlmavad riigi väärtpaberite (võlakirjade) ostu või müüki avatud turul. Need operatsioonid mõjutavad rahapakkumist ja lühiajalisi intressimäärasid, võimaldades keskpangal rakendada rahapoliitikat.
- Finantssüsteemi stabiilsus: keskpangad jälgivad ja hindavad finantssüsteemi kui terviku stabiilsust. Nad teevad kindlaks võimalikud riskid ja võtavad meetmeid finantskriiside ennetamiseks või leevendamiseks.
- Maksesüsteemide järelevalve: keskpangad teostavad järelevalvet maksesüsteemide tõhususe ja turvalisuse üle ning tagavad, et pankade, ettevõtete ja üksikisikute vahelised tehingud oleksid sujuvad ja turvalised.
- Valuutareservid: keskpangad hoiavad välisvaluutareserve, et hõlbustada rahvusvahelist kaubandust, juhtida vahetuskursi kõikumisi ja säilitada riigi majanduslikku stabiilsust.
Kokkuvõttes on keskpangad riigi raha- ja finantssüsteemi nurgakivi. Nad vastutavad rahapakkumise kontrollimise, pankade reguleerimise, majandusliku stabiilsuse tagamise ja olulise rolli täitmise eest kogu riigi majanduses. Nende tegevusel ja poliitikal on pikaajalised tagajärjed intressimääradele, inflatsioonile ja kogu riigi majanduslikule heaolule.
Fiatvaluuta eelised
- Majanduslikult tugevate valitsuste juhtimisel on fiatvaluutad üldiselt stabiilsed.
- Fiatvaluutapoliitika muutmise tulemuseks on tavaliselt kiire konsensus selle tsentraliseerimise osas.
- Valitsused saavad pakkuda varade kaitset – näiteks FDIC ja SIPC kindlustus USAs.
- Fiatvaluutat on tavaliselt lihtne kasutada nii digitaalsel kui ka füüsilisel kujul.
- Paljud riigid on kehtestanud seadused, mis võivad pakkuda tarbijatele kaitset digitaalse fiat-valuuta pettuse või varguse vastu, mis hõlbustab kadunud raha tagasisaamist.
Fiatvaluuta puudused
- Fiatvaluuta omanikud peavad jagama kontrolli oma rahaasjade ja eraelu puutumatuse üle pangaga.
- Vahendajate olemasolu toob sageli kaasa tarbijatelt võetavad kõrged tasud.
- Aja jooksul võib fiatvaluutat kahjustada inflatsioon või devalveerimine.
- Fiatvaluuta võib varastada, kaotada või hävitada, mis muudab selle taastamise väga keeruliseks, kui mitte võimatuks.
- Fiat-valuuta on endiselt üks populaarsemaid vahendeid, mida rahapesijad ja muud kurjategijad kogu maailmas kasutavad.
Mis on krüptoraha?
Krüptoraha on väärtuse digitaalne väljendus, mis on loodudplokiahelat ja krüptograafiat kasutades. Krüptoraha saab kasutada kaubeldava instrumendina, arvulise arvestusühikuna ja väärtusesäilitajana.
Erinevalt fiatvaluutadest on enamik krüptovaluutasid täielikult detsentraliseeritud ja toimivad otse kasutajate vahel ilma vahendajateta. Mõned krüptovaluutad toimivad erasektori süsteemides, mida kontrollib üks ettevõte. Krüptoraha väärtus on tavaliselt tagatud ainult selle kasutajate usaldusega.
Välja arvatud juhul, kui krüptoraha on stabiilne ja 1:1 dollariga seotud(pegged). Nt USDT (Tether), USDC jne.
Krüptovaluutade eelised
- Ilma vahendajate kasutamiseta on kasutajatel suurem kontroll oma rahaasjade ja privaatsuse üle.
- Mõned plokiahelad võivad pakkuda privaatsust, turvalisust ja ligipääsetavust ööpäevaringselt igale kasutajale maailmas.
- Krüptovaluutadega saab krüptovaluutabörsidel kaubelda 24/7.
- Krüptovaluutad võimaldavad kasutajatel teenida, rahastada, luua, investeerida, arveldada ja programmeerida.
- Krüptovaluutad võivad pakkuda väiksemaid tasusid ja tõhusamaid tehinguid.
- Krüptoraha ülekanded võivad sõltuvalt kasutatavast tehnoloogiast võtta vaid mõned sekundid.
- Krüptovaluutad võivad olla väärtuslikud vahendid üleminekul uuele globaalsele, usaldusväärsele ja avatud digitaalsele majandusele.
- Mõned krüptovaluutad võimaldavad miljonitel nutiseadmetel teha läbipaistvaid finantstehinguid ilma inimese sekkumiseta asjade internetis (IoT).
- Mõned krüptovaluutad, näiteks Bitcoin, on väga läbipaistvad ja hõlbustavad ametiasutuste, näiteks maksuameti ja FBI, kuritegeliku tegevuse jälgimist.
Krüptovaluutade puudused
- Mõne populaarse krüptovaluuta hind on väga volatiilne, mis võib piirata nende kasutamist ja mõjutada negatiivselt ostujõudu.
- Krüptovaluutade kasutamise kogemus on sageli keeruline, mis võib raskendada nende ostmist, müümist ja hoidmist.
- Digitaalvaluutad võivad olla haavatavad internetivarguse, unustatud paroolide ja juhusliku kaotuse suhtes. Kuna vahendajaid on vähem või ei ole üldse, võib varade taastamine olla veelgi raskem kui fiatvaluutade puhul ja mõnikord isegi võimatu.
- Krüptovaluutade omadused meelitavad rahapesu ja muid kurjategijaid kogu maailmas.
- Krüptovaluutade olemus võib suurendada pettuse või küberrünnaku ohtu.
- Kuna neid ei toeta praegu ükski valitsus, sõltub varade kaitse/kaitsmine või kindlustus krüptovaluutaplatvormist.
- Krüptovaluutade väärtuse määrab enamasti turuosaliste jätkuv valmisolek vahetada fiatvaluutasid krüptovaluutade vastu, mis võib viia konkreetse krüptovaluuta väärtuse vähenemiseni, kui see krüptovaluuta peaks turul langema või kaduma.
- Ei ole mingit garantiid, et täna krüptovaluutasid maksevahendina aktsepteerivad üksikisikud ja ettevõtted seda ka tulevikus teevad.
- Mõned krüptovaluutad, nagu näiteks Bitcoinnõuavad ühiku loomiseks kaevandamist ja suuri elektrikulusid, mis võib avaldada negatiivset mõju keskkonnale.
- Fikseeritud ühikute arvuga emiteeritud krüptovaluutad võivad olla altid deflatsioonile.
- Krüptovaluutad ei ole enamikus riikides veel seadusega määratletud, seega ei ole need jätkusuutlik ja usaldusväärne investeerimisvahend.
Krüptovaluutade ja traditsioonilise raha sarnasused
Krüptoraha on laialdaselt tuntud kui digitaalne rahaühik. Kuid maailma finantsasutused peavad ka fiatvaluutasid elektroonilisel kujul olevaks ja seda juba arvutite algusest peale.
Rahvusvahelise Valuutafondi(IMF) ja uuringuid pakkuva Trading Economics’i 2020. aasta aruande kohaselt on vähem kui 10% maailma rahast olemas füüsilisel kujul kui trükikõlblik maksevahend. Ülejäänud osa maailma rahast on olemas digitaalsete kirjetena andmebaasides, mida kontrollivad ülemaailmsed kommertspangad, kes haldavad hoiuste, säästude ja rahaturu kontosid.
Kuigi mõned riigid uurivad keskpankade poolt emiteeritud digitaalsete valuutade kontseptsiooni tarbijate jaoks, on populaarsed krüptovaluutad olnud kõigile üksikisikutele kättesaadavad alates 2009. aastast. Kuigi mitmes riigis on krüptovaluutad keelatud, leiab tänapäeval enamik internetiühendusega tarbijaid maailmas võimaluse osta ja kasutada juhtivaid krüptovaluutasid.
Krüptovaluutadest on saanud ka vahend hüperinflatsiooni (hüperinflatsiooni) vastu kaitsmiseks. See on olnud eriti ilmne Venezuelas, Liibanonis ja Türgis. Riiklike valuutade järsk ja tugev odavnemine on viinud selleni, et paljud inimesed on vahetanud oma säästud krüptovaluutade vastu, et kaitsta raha väärtust.
Järeldused
Krüptovaluutade kui alternatiivse valuuta aktsepteerimine kasvab kogu maailmas, mis näitab nende potentsiaali finantssektori revolutsiooniliseks muutmiseks. Krüptovaluutad ja traditsioonilised fiat-valuutad erinevad oma aluspõhimõtete, juhtimisstruktuuri ja kasutusmeetodite poolest, kuid mõlema eesmärk on rahuldada tarbijate ja ettevõtete vajadusi maksevahendite järele.
Vaatamata detsentraliseerimisele ja uuenduslikkusele seisavad krüptovaluutad endiselt silmitsi väljakutsetega, sealhulgas reguleerimise, turu volatiilsuse ja julgeolekuküsimustega. Siiski ei saa eirata nende pakutavaid võimalusi läbipaistvuse, tõhususe ja finantskaasatuse suurendamiseks.
Nii krüptovaluutadel kui ka fiatvaluutadel on oma eelised ja puudused ning tulevikus võib oodata nende edasist arengut, et luua mugavam ja mitmekülgsem finantssüsteem.