Hasartmängumaks Eestis: kuidas see töötab ja milleks see mõeldud on
Hasartmängumaks on Eestis kehtiv riiklik maks, mida peavad tasuma kõik hasartmängude korraldajad. Maksustamise eesmärk ei ole ainult tulu kogumine, vaid ka ühiskondlike mõjude tasakaalustamine. Vastavalt hasartmängumaksu seadusele määratakse täpselt kindlaks, kuidas ja kellele maksustamine kehtib, ning millistel tingimustel see toimub.
Maksu suurus sõltub korraldatava mängu liigist, ning selle haldamise ja kogumise eest vastutab Maksu- ja Tolliamet. Seetõttu kasutatakse mõistet EMTA hasartmäng ka seoses kontrolli ja aruandlusega. Kõik see tugineb laiemalt hasartmänguseadusele, mis reguleerib nii makse, litsentse kui ka mängijakaitset.
Sisukord
Mida tehakse hasartmängumaksust laekuva rahaga?
Hasartmängumaksu laekumine ei lähe otse riigieelarvesse, vaid jaotatakse konkreetsete ühiskondlike sihtide täitmiseks. Seda koordineerib Hasartmängumaksu nõukogu, mis otsustab, kuidas vahendeid jagatakse. Toetust saavad näiteks probleemsete mängurite ennetusprogrammid, noorsootöö, haridus- ja kultuuriprojektid.
Eraldi tähelepanu on pööratud ka sõltuvusprobleemide ennetamisele. Siia kuuluvad näiteks teavituskampaaniad ja tugiteenused inimestele, kes on kantud kasiinosõltlaste nimekirja või kelle suhtes kehtib hasartmängu keeld. Seega on hasartmängumaksu eesmärk mitte ainult maksustada tegevust, vaid ka toetada selle tagajärgedega tegelemist.

Seos teiste piirangute ja seadustega
Hasartmängumaks on vaid üks osa laiemast raamistikust, mida kujundab hasartmänguseadus. Lisaks maksudele sätestab see ka mängijate õigused ja kohustused, reguleerib litsentseerimist ning määratleb, millal võib kehtestada hasartmängu piirangu või rakendada hasartmängu keelu tühistamine protseduuri.
Lisaks ametlikele seadustele ja määrustele liigub info ka rahvusvaheliste kanalite kaudu. Mõistet hasms kasutatakse tihti lühendina globaalses andmevahetuses seoses hasartmängutulude ja reguleerimisega.
Kokkuvõtteks
Hasartmängumaks 2025 kehtib Eestis kindlatel alustel ning selle süsteem aitab hoida hasartmängude valdkonna läbipaistvana ja kontrollitavana. Tänu sellele saavad nii kasiinod kui ka mängijad tegutseda õiglasel ja vastutustundlikul viisil, järgides kehtivaid reegleid ja toetades ühiskondlikku heaolu.